Choroba wrzodowa

Choroba wrzodowa Wrzody były ludziom znane już do dawna, kiedyś sądzono, że narażeni są na ich występowanie ludzie którzy mają nerwową i sterującą pracą, mit ten jednak został obalony. Wrzody są dość ciężkim schorzeniem które dotyczy głownie przełyku lub fragmentu jelita. Wrzód to inaczej ubytek błony śluzowej który może mieć różny kształty i wielkość, czyli od ziarenka po nawet kilku centymetrowy ubytek. Objawy wrzodów są bardzo klarowne i zależą od wielkości wrzodu i jego umiejscowienia najczęściej jest to ból umiejscowiony w okolicy brzucha lub pępka. Chorzy opisują go jako bolesne pieczenie ,palenie, co ważne objawy nasilają się po posiłku. Wrzody są bardzo bolesną dolegliwością która wymaga ciągłej kontroli lekarskiej. Przyczyn powstawiania tego schorzenia może być wiele, naukowcy jako jedną z nich wymieniają szczepy bakterii którymi możemy zarazić się przyjmując pokarm lub całując się, kolejną przyczyną jest nadmiar kwasu solennego w organizmie lub dziedziczenie. Jeśli ktoś w rodzinie miał chorobę wrzodowa wtedy mamy pięćdziesiąt procent szans na jej odziedziczenie. Nie rzadko choroba wrzodowa występuje również kiedy nadużywamy niektórych leków dlatego bardzo ważne jest aby dobrze dbać o swój organizm i trzymać dobrą dietę.

Mononukleoza

Mononukleoza Każdy lubi okazywać swoje emocje poprzez pocałunki, tym czasem mogą stać się one powodem poważnej choroby jaką jest mononukleoza. Choroba ta przenoszona jest przez ślinę, to w niej znajdują się liczne bakterię. Choroba nie musi dawać objawów od razu, może aktywować się nawet po pięćdziesięciu dniach od zakażenia. Pierwsze objawy chorobowe są bardzo mylące i często przypominają raczej grypę. Narzekamy wówczas na bol mięśni, katar, temperaturę. Do ostrzejszych objawów zaliczamy natomiast powiększone migdałki i bardzo wysoką temperaturę. Czasami mogą pojawić się również opuchlizny na powiekach czy luku brwiowym a nawet wysypka. Jak widać możliwości w tym wypadku jest bardzo wiele, ta różnorodność objawów często myli lekarzy i nie mogą dobrze zdiagnozować choroby. Wątpliwości mogą rozwiać tylko szczegółowe badania krwi, aby wystrzec się mononukleozy powinniśmy zwracać uwagę na przedmioty codziennego użytku, nie wskazane jest picie z jednej szklanki i stosowanie tych samych sztućców, ponieważ bakterie w ślinie drugiej osoby mogą być nadal aktywne i zarażać. Przebycie choroby daje nam odporność na kolejne zarażenie jednak cały czas jesteśmy nadal nosicielami pomimo, że bakterie przyjmują postać utajnioną.

Bulimia

Bulimia Bulimia jest chorobą częściowo zbliżoną do anoreksji, ponieważ również dotyczy problemu z odżywianiem. Podobnie w tym przypadku osoba chora ma zaburzony obraz własnej postaci, co za tym idzie ciągle chce schludność. Różnica z anoreksją polega tylko na tym, że anorektycy nie chcą przyjmować posiłków a bulimicy wręcz przeciwnie, zatracają się w jedzeniu ale po posiłku mają ogromne wyrzuty sumienia i pozbywają się treści pokarmu za pomocą leków, lub sztucznie wywołanych torsji. Efekt końcowy jest taki, że posiłek jest szybko wydalony a osoba chora nie przybiera na wadze. Takie postepowanie jest jednak bardzo niekorzystne dla naszego organizmu, ponieważ wraz z torsjami przez przełyk wędrują kwasy żołądkowe które w rezultacie mogą wyrządzić szkody w przełyku. Bulimicy podobnie jak anorektycy nie widzą swojego problemu dlatego też potrzebna jest ingerencja osób trzecich. Cala terapia polega wytłumaczeniu choroby i tego jakie ona niesie ze sobą konsekwencje, co ważne choroba ta dotyka przede wszystkim kobiet. Ma to związek z presją mediów które kreują szczupłe modelki. Aby moc stwierdzić czy dana osoba ma bulimię należy bacznie ją obserwować szczególnie po posiłku. Jeśli po konsumpcji udaje się do toalety może to być dla nas niepokojącym sygnałem.

Choroba bostońska

Choroba bostońska Choroba bostońska zamiennie nazywana jest wysypką bostońską, bardzo często mylona jest z ospą wietrzną, ponieważ w obu przypadkach pojawia się wysypka. Chorobę bostońską wywołują jednak inne wirusy z rodziny entero wirusów, nieco inne jest też umiejscowienie samej wysypki. Na chorobę najczęściej zapadają małe dzieci, jednak może nią zarazić się także jak najbardziej dorosły. Choroba rozprzestrzenia się poprzez drogę kropelkową i jest jak najbardziej zaraźliwą dlatego chorego trzeba izolować od otoczenia, aby nie rozsiewał wirusów. Głównymi objawami chorobowymi w tym wypadku jest gorączka, ból głowy oraz wysypka, ale co ciekawe występuje ona tylko fragmentarycznie, czyli na dłoniach stopach i ustach. Wysypka jest może mniej intensywna niż przy ospie ale bardzo uciążliwa, ponieważ pęcherzyki w obrębie ust bardzo przeszkadzają w spożywaniu posiłków i napojów. Choroba bostońska jest choroba wirusową dlatego też w jej leczeniu stosuje się preparaty objawowe. Podajemy choremu leki przeciwbólowe i przeciw gorączkowe. Jeśli chodzi o wysypkę to zasuszamy ją za pomocą rożnych pudrów dostępnych w aptekach. Zazwyczaj jeśli zaleczymy chorobę bostonka nie powinna powrócić, w szczególnych wypadkach mogą jednak pojawić się powikłania w postaci zapalenia opon mózgowych.