Wpisy z Październik, 2014

Alzhaimer

Alzhaimer Każdy chce jak najdłużej zachować sprawność umysłową oraz fizyczną, w tym celu dbamy o dietę oraz ruch, niestety jest coś co może nas pokonać przeciwnikiem tym jest niewątpliwie czas. Z biegiem lat stajemy się powolniejsi i nie mamy już tak dobrej pamięci. Co ciekawe jedni starzeją się wcześniej pod tym względem inni nie. Bardzo trudną zarówno dla rodziny jaki chorego jest sytuacja kiedy zaczyna mieć pewne braki w pamięci. Początkowo chory zapomina co wydarzyło się w dalekiej przeszłości, z czasem stan się pogarsza i zaniki pamięci dotyczą już wydarzeń bieżących. Alzhaimer jest bardzo uciążliwą chorobą która robi ogromne spustoszenie w głowie chorego, co gorsze choroba szybko postępuje i nie można jej cofnąć. Z czasem chory nie potrafi wykonać podstawowych czynności, oraz przestaje rozpoznawać najbliższe otoczenie. Na Alzhaimera choruje bardzo wiele osób starszych które wcześniej były bardzo aktywne, tak naprawdę do końca nie wiadomo co wywołuje tą chorobę. Dla rodziny oznacza to ogromne trudności, ponieważ choremu trzeba codziennie tłumaczyć wszystko od początku. Dobrze jest aby stale kontrolować stan chorego, ponieważ choroba bardzo szybko postępuje. Trzeba wykazać się też maksimum tolerancji i cierpliwości, ponieważ chory tak do końca nie odpowiada za swoje czyny i jest bardzo wystraszony całą sytuacją w której się znalazł.

Rumień zakaźny

Rumień zakaźny Rumień zakaźny jest typową chorobą wieku dziecięcego, wywołuje ją wirus B 19. Samo zakażenie przenosi się drogą kropelkową lub przez bezpośredni kontakt z osobą chorą. Choroba ta charakteryzuje się przede wszystkim wysypką, czas zanim się ona pokaże należy do najbardziej zaraźliwego okresu. Wirus B19 jest szczególnie groźny dla kobiet w ciąży, jeśli zostanie ona zakażona wówczas może dojść nawet do poronienia, choć wcześniej nie było żadnych niepokojących objawów. Rumień występuje prawie bezobjawowo, początkowo chory może skarżyć się na rozbicie lub temperaturę po kilku dniach pojawia się dopiero rumień, początkowo występuje on tylko na polikach jednak po pewnym czasie rozsiewa się już na kończyny. Sama wysypka jest bardzo mecząca, ponieważ po zaleczeniu może na nowo powracać. Choroba może utrzymywać się nawet do dwóch tygodni. Zazwyczaj nie ma po niej powikłań, jeśli już takowe mają miejsce są to najczęściej zapalenie stawów, niedokrwistość. W przypadku rumienia nie stosuje się leczenia objawowego, ponieważ nie ma takiej konieczności. Lekarze skupiają się raczej do wyeliminowania powstawania lub nawrotu choroby, czyli jeśli rumień ma skale szerszą izoluje się dziecko od innych aby wyeliminować ryzyko choroby nie dopuszcza się tez do przegrzania organizmu.

Depresja po porodowa

Depresja po porodowa Ciąża oraz urodzenie dziecka powinno być dla kobiety czymś wyjątkowym. Poradniki rozpisują się jak właściwie celebrować ten stan, jednak tego co czuje kobieta tak na prawdę nie da się ocenić czy przewidzieć. Psychika kobiety jest bardzo złożona, po porodzie zamiast przypływ endorfin może odczuwać bol, rozdarcie, zagubienie. Nie każda kobieta rodzi się z instynktem macierzyńskim, niektóre osoby uczą się tego przez całe życie. Jeśli kobieta źle czuje się psychicznie po porodzie powinna dostać wsparcie psychologa, ponieważ stan ten może być oznaką depresji po porodowej. Depresja ta polega na niemożności przełamania się i pokochania swojego dziecka. Kobieta w tym czasie jest rozdrażniona, irytuje ją malec i jest gotowa nawet zrobić mu krzywdę aby jej życie powróciło do dawnego stanu. Okres taki jest bardzo groźny, ponieważ kobieta może zagrażać nie tylko dziecku ale też i sobie. Depresja po porodowa może utrzymywać się nawet przez kilka tygodni, najczęściej potrzebna jest jednak pomoc psychologa i osób najbliższych. Kobieta z czasem musi nauczyć się miłości do dziecka i czuć potrzebę przebywania z nim. Depresja po porodowa sięga jedną na dziesięć rodzących kobiet, jest dość rzadka ale nie powinna być bagatelizowana.

Parodontoza

Parodontoza Każdy chce cieszyć się pięknym uśmiechem i zdrowymi zębami, często jednak nie wyglądają one dobrze, jest to wynikiem głównie złego dbania o uzębienie. Każdego na ściankach zębów osadzają się liczne kwasy, oraz resztki pokarmu wszystko to z czasem powoduje uszkodzenie zębów a w następstwie ich wypadanie, cały proces nosi nazwę parodontozy. Dawnej sadzono, że jest to problem dziedziczny którym nie można walczyć, obecnie ten mit został obalony i jeśli zadziałamy w porę parodontozę można skutecznie zatrzymać. Właściwą drogą walki ze schorzeniem jest przede wszystkim usuwanie kamienia, ponieważ to on wywołuje chorobę. Zabieg taki powinniśmy wykonywać nawet kilka razy w roku w gabinecie dentystycznym. Parodontoza jest bardzo ciężkim schorzeniem, ponieważ nie leczona może zakończyć się utratą całego uzębienia lub nawet wizytą u chirurga szczękowego, ponieważ rozwój bakterii może być tak ogromny, że uszkodzeniu ulegną nawet kości szczękowe. Co ważne odkryto, że jest kilka czynników które wzmagają parodontozę, zaliczamy do nich choroby takie jak cukrzyca, aids a nawet ubytki próchnicowe czy przyjmowanie niektórych leków. Co ważne choroba ta nie dotyka jedynie starszych osób jest to błędne myślenie, parodontozę mogą mieć również nastolatkowie którzy źle dbają o uzębienie i nie czyszczą go regularnie.

Mononukleoza

Mononukleoza Mononukleoza jest to ostra w przebiegu choroba, którą wywołują wirusy. Objawy choroby przypominają początkowo anginę, ponieważ pacjent skarży się na powiększone węzły chłonne, oraz gorączkę, która może utrzymywać się nawet przez kilka dni. Mononukleozą najczęściej możemy zarazić się przez kontakt bezpośrednio z chorym, co ciekawe okres wylegania się choroby jest bardzo długi i może trwać nawet do pięćdziesięciu dni. W tym czasie chory nie musi nawet odczuwać żadnych objawów zarażenia. Mononukleozę bardzo trudno jest rozpoznać i postawić trafną diagnozę, ponieważ wiele objawów występujących przy niej pokrywa się z innymi chorobami. Diagnozę mogą potwierdzić tylko badania laboratoryjne na które składają się testy krwi. Mononukleoza jest schorzeniem które leczy się objawowo podając pacjentowi leki na gorączkę i antybiotyki. Kiedy chorobą nie jest zaleczona mogą pojawić się liczne powikłania, takie jak utrudnienie oddychania czy ostre zapalenie gardła, w takich przypadkach prowadzi się leczenie szpitalne. Co ważne każda osoba która przebyła te chorobę uzyskuje odporność już na całe życie. Choroby zakaźne są bardzo ciężkie w przebyciu dla każdej osoby jednak najtrudniej znoszą je małe dzieci, w tym przypadku nawet najmniejsza infekcja może być śmiertelna dla małego pacjenta.

Kurzajki

Kurzajki Dłonie są wizytówką każdej kobiety, lubimy o nie dbać i pokazywać je, co jednak kiedy nie wyglądają dobrze? Jest tak na pewno gdy pojawiają się na nich kurzajki. Kurzajka jest to nic innego jak rodzaj brodawki, którą wywołuje wirus brodawczaka ludzkiego. Rodzajów tej choroby skórnej jest bardzo wiele łączy je na pewno sposób leczenia oraz fakt, że są nie chciane. Głównym miejscem ich występowania są nogi dłonie oraz suta. Najczęściej jednak pojawiają się na dłoniach i bywają bardzo nieestetyczne. Kurzajki są bardzo nie chcianym schorzeniem, ponieważ wyglądem przypominają szorstkie naroślą, jeśli występują na stopach bardzo często mylone są z odciskami. Kurzajki mogą mieć rożny kształt i średnice ale co gorsze są zaraźliwe. Można nimi zarazić się wszędzie, korzystając z tych samych przedmiotów lub nawet podając dłoń przy powitaniu. Kurzajki są trudnym przeciwnikiem, ponieważ zawsze mogą powrócić i nie przewidzimy tak do końca w jakiej ilości. Aby pozbyć się brzydkich grudek z kończyn powinniśmy przede wszystkim udać się do dermatologa który określi z jakim typem kurzajki mamy do czynienia. Kolejnym krokiem będzie wymrażanie narośli. Obecnie można wykonać ten zabieg nawet samemu w domu przy pomocy preparatów z apteki.